Pobyt
človeka vo vode je vždy spojený s úbytkom tepla z organizmu.
Podchladenie závisí od teploty vody, od času, ktorý človek vo vode
strávil a od toho, čím sa proti chladu chránil (plavky, obuv,
čiapka, neoprén a podobne). Rozoznávame 3 fázy podchladenia.
1.fáza
– ľahké podchladenie
Telesná teplota meraná v ústach 37 - 34°C. Príznaky: triaška, husia koža, modro-červené sfarbenie tváre, prstov rúk a nôh, najmä špičiek, neskôr vyhladenie kože, strnulý výraz tváre, svalová triaška, celková psychická čulosť, čisté vedomie až bezstarostnosť.
Liečba je potrebná len ojedinele. Príznaky 1. fázy odstraňujeme pohybom - rozcvičkou, ľahkým behom a podobne. Pijeme teplé, sladené nápoje a keď sa usušíme, vojdeme do vykúrenej miestnosti, oblečieme si suchý odev a postihnuté miesta trieme suchým uterákom, pričom sme stále v pohybe. Asi po polhodine sa môžeme osprchovať vo vlažnej vode, po chvíli v teplej, prípadne sa okúpeme vo vani vo vlažnej vode, do ktorej postupne pripúšťame teplú vodu.
Poznámka:
táto fáza sa najčastejšie vyskytuje u otužilcov po doplávaní.
2.fáza
- stredné podchladenie
Telesná teplota meraná v ústach 34 - 27°C. Príznaky: ústup triašky, strnulosť svalstva, precitlivenosť hlavy a krku, silná bolesť svalstva a kĺbov končatín, bolesť v oblasti genitálií, porucha reči až neschopnosť hovoriť, porucha dýchacieho rytmu, nástup periodického dýchania (niekoľko plytkých vdychov a výdychov, ktoré sa striedajú bez zjavných známok dýchania), spomalený pulz pod 40 tepov za minútu, nepravidelný až slabo hmatný pulz, strata orientácie a pocit nadmernej únavy.
Liečba ako pri 3. fáze.
Poznámka:
dobre trénovaný otužilec, ktorý nepreceňuje svoje sily a schopnosti,
by nikdy nemal dospieť do 2. a 3. fázy podchladenia.
3.fáza
- ťažké podchladenie
Telesná teplota meraná v ústach pod 27°C. Príznaky: strata vedomia, kóma (stav hlbokého spánku), ojedinelé zášklby svalov, vytrácajú sa známky života, dýchanie je povrchné alebo minimálne, až nastane zástava dýchania. Pulz nehmatateľný, zástava srdca, úplná strata psychických funkcií, bezvedomie.
Liečba: 2. a 3. fáza podchladenia vyžaduje špeciálne opatrenia pri poskytovaní prvej pomoci, preto vždy voláme rýchlu zdravotnícku pomoc. Do jej príchodu robíme tieto opatrenia: ihneď začneme s obnovovaním základných životných funkcií. Pri zástave dýchania a srdca poskytujeme dýchanie z úst do úst alebo z úst do nosa a masáž srdca podľa všeobecne známych zásad. Postihnutého osušíme a zabalíme do teplých, suchých prikrývok a trieme. Čo najrýchlejšie zabezpečíme prehriatie organizmu. Najvhodnejší spôsob je kúpeľ vo vode, ktorá má teplotu 30 - 35° C. Do vody ponoríme len trup - hlava, krk a končatiny ostávajú mimo vody. Telesnú teplotu sledujeme meraním v ústach. Pri jej vzostupe pridávame teplú vodu, až kým nemá 40°C. Ak stúpne postihnutému telesná teplota, môžeme mu ponoriť do vody aj končatiny, ale nikdy nie hlavu, pretože pri vzostupe prekrvenia mozgu by mohlo nastať krvácanie do mozgu v dôsledku zvýšenia krvného tlaku. Pri dosiahnutí telesnej teploty 35,5°C nameranej v ústach musíme rýchle prehrievanie organizmu prerušiť.
Postihnutého osušíme a zabalíme do teplých prikrývok. Stav je ešte stále vážny a životu nebezpečný, preto postihnutého v žiadnom prípade nenechávame samého, ani vtedy, ak sa preberal z bezvedomia. Ak nemáme možnosť ponoriť ho do teplého kúpeľa, postihnutému dáme teplé, najlepšie mokré zábaly, ktoré majú teplotu asi 40°C, hlavne na trup, na brucho, na genitálie, neskôr aj na končatiny a na krk, nikdy nie na hlavu. Po dosiahnutí telesnej teploty 35,5°C meranej v ústach postihnutého osušíme a zabalíme do teplých prikrývok. Ak je pri vedomí, podávame mu teplé, sladené nápoje a meníme teplé prikrývky, ktoré sa medzitým ochladili od jeho tela.
Poznámka: aj pri dosiahnutí telesnej teploty 35,5°C meranej v ústach
musíme stále počítať s poruchami krvného obehu a termoregulácie.
U postihnutého môže nastať náhly vzostup telesnej teploty, až horúčka,
preto ho do príchodu rýchlej zdravotníckej pomoci nenechávame samého.
Postihnuté bývajú predovšetkým uši, nos, nohy a ruky.
1.stupeň - zblednutie pokožky, neskôr sčervenanie, bolestivosť prstov, hlavne pod nechtami.
2.stupeň - vyhladenie pokožky, strata citlivosti, modro-červené sfarbenie pokožky a tvorba pľuzgierov.
3.stupeň: biela, vyhladená, mramorovitá pokožka, neskôr badateľné odumieranie tkaniva kože a hlbších tkanív, zhnednutie až sčernanie.